Proces wiązania betonu – jakie czynniki na niego wpływają?

Wiązanie betonu to rezultat skomplikowanych procesów. Rozpoczyna się ono zazwyczaj już po upływie godziny, jeśli temperatura otoczenia była bliska 20oC. W praktyce jednak ma na niego wpływ wiele innych czynników, nie tylko temperatura. Które z nich są najważniejsze?

Czynniki wpływające na wiązanie betonu

W praktyce, na proces wiązania betonu oddziałują:

  • temperatura betonowania (nie powinna być ani zbyt niska, ani zbyt wysoka),
  • wilgotność otoczenia,
  • promieniowanie słoneczne,
  • ewentualne opady deszczu,
  • stosowanie domieszek do betonu, np. opóźniających proces wiązania

Pielęgnacja betonu

Na proces wiązania ma wpływ również to, czy beton był w sposób odpowiednio pielęgnowany, a jeśli nie podjęto takich działań, wylewki zaczynają się zazwyczaj łuszczyć oraz pękać. Jak tego uniknąć? Należy przede wszystkim polewać go wodą i to zwłaszcza podczas upałów. Natomiast zimą nie można dopuścić do przemrożenia betonu i przeciwdziała się temu dzięki przykryciu go folią i najlepiej słomianymi matami.

Odpowiedni proces wiązania betonu nie zostanie zachowany również wtedy, gdy nie zastosowano przerw technologicznych. Grozi to odkształcaniem się powierzchni, zwłaszcza jeśli prace zostałyby rozpoczęte przed upłynięciem doby od wylania przez pompę do betonu. Warto więc stosować się do tych zasad, by mieć pewność, że konstrukcja będzie solidna.

Optymalne warunki do betonowania

Jakie są więc optymalne warunki do betonowania? Okazuje się, że najlepiej robić to wtedy, gdy temperatura powietrza wynosi około 23oC oraz nie ma silnego wiatru. Oczywiście możliwe jest betonowanie nawet wtedy, gdy temperatura jest ujemna, przy czym jest to rozwiązanie zdecydowanie droższe i rzadziej stosowane w przypadku budownictwa jednorodzinnego, właśnie ze względu na kontrolę kosztów.

Jak widać wiele jest czynników, które wpływają na proces wiązania betonu. Nie można ich ignorować, bowiem zaniechanie może wpłynąć na trwałość konstrukcji i sprawić, że finalnie będzie ona mniej wytrzymała. Szybciej też pojawią się różnego rodzaju wady, takie jak choćby pęknięcia.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu