Rodzaje pomp hydraulicznych

Pompa hydrauliczna to urządzenie niezbędne w wielu branżach, którego zadaniem jest zasilanie napędu hydraulicznego na przykład olejem pod ciśnieniem. Zmienia ona energię mechaniczną na hydrauliczną i dzięki temu większość maszyn i urządzeń może efektywnie pracować. Dziś do wyboru mamy wiele rodzajów pomp hydraulicznych. Która jest warta naszej uwagi? Każda wersja pompy hydraulicznej przeznaczona jest do konkretnych urządzeń i pracy, co związane jest z jej budową oraz rodzajem maszyn i urządzeń, które napędza. Jedne nadają się do pracy w sprężarkach powietrza, a inne do prostych maszyn bez skomplikowanych układów i obiegów cieczy. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie używane są maszyny hydrauliczne, czyli na przykład w motoryzacji, przemyśle chemicznym, elektronicznym i spożywczym. Dzięki pompie praca przebiega sprawnie i bez problemów.

Pompy hydrauliczne- czym różnią się od siebie?

Pompa to często jedna z ważniejszych części urządzenia, dlatego dobrze dobrany model zagwarantuje nam bezawaryjną i efektywną pracę. Podstawowy podział pomp związany jest z ich konstrukcją. I dlatego wyróżniamy pompy śrubowe, zębate, łopatkowe i tłoczkowe. Pompy łopatkowe opierają swoją pracę na łopatkach umieszczonych na wirniku, które zagarniają ciecz i odpowiednio ją wypierają. Ich największą zaletą jest bardzo cicha praca i niski koszt eksploatacji. Jednak nie mogą być używane do cieczy o temperaturze przekraczającej 90 stopni Celsjusza. Są one bardzo delikatne i nadają się przede wszystkim do pompowania gazów, czystych lub samosmarujących cieczy, których wypieranie będzie o wiele prostsze. Występują w podnośnikach, hamulcach, sprężarkach powietrza, siłownikach. W przypadku pompy śrubowej, jej praca opiera się na śrubie ślimakowej, która sprawnie i płynnie wprawia w ruch czynnik roboczy. Nie posiada ona zaworów i charakteryzuje ją dość stabilna praca. Ciecz porusza się między elementami ślimaka a ściankami pompy. Jej praca jest zadowalająca, ale inne modele pomp bywają od niej bardziej wydajne. Jeśli mamy wątpliwość, który rodzaj będzie odpowiedni do naszego urządzenia, warto skorzystać z wiedzy fachowca, który doradzi nam najlepsze dla nas rozwiązanie.

Pompy do zadań specjalnych

Popularnym wyborem są pompy zębate o zazębieniu wewnętrznym lub zewnętrznym. Ich praca określana jest, jako bardzo wydajna, a sama budowa pompy uchodzi za najmniej skomplikowaną, gdyż tłoczą ciecz do komory tłocznej za pomocą kół napędzanych przez zewnętrzny czynnik. Ich dodatkowymi zaletami są długi czas użytkowania, prostota użycia oraz niewymagająca wysiłku konserwacja. Znajdą one zastosowanie w maszynach rolniczych i budowlanych. Pompy hydrauliczne tłoczkowe uznawane są za niezawodne źródło mocy, gdyż są odporne na działanie czynników zewnętrznych jak na przykład skoki ciśnienia, czy zanieczyszczenia. Są trwałe i mogą pracować w każdych warunkach, nawet tych trudnych. W sytuacji, gdy szukamy części zamiennych do pompy, która uległa awarii, warto rozważyć zakup pomp po regeneracji, które działają dokładnie jak nowe. Regularne serwisowanie i sprawdzenie każdego elementu, oczyszczenie go i testowanie jego działania gwarantuje nam wysoką jakość zakupionego sprzętu przy jednoczesnym zmniejszeniu wydatków.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu