Jak określa się wydajność pomp do betonu?

Pompy do betonu to urządzenia, które znajdują zastosowanie na mniejszych i większych placach budowy. Służą do transportowania i pompowania mieszanki betonowej na różne wysokości. Na rynku wyróżnia się kilka rodzajów pomp, które wykorzystuje się na różnych typach budowy w zależności od przeznaczenia i rodzaju zadań do wykonania. Najpopularniejszy podział odnosi się do pomp stacjonarnych i mobilnych. Wśród pomp mobilnych znaleźć można pompy gąsienicowe, samochodowe oraz pompogruszki. Ze względu na różnorodność modeli wybór odpowiedniej maszyny nie jest więc prosty. Jak zatem wybrać sprzęt, który okaże się najbardziej wydajny? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Jak działa pompa do betonu?

Podstawowymi elementami pompy do betonu są: rurociąg z wysięgnikiem, układ pompujący (na który składają się głównie: zasuwa, napęd zasuwy i mieszadła), kosz zasypowy lub układ betomieszarki, układ roboczy oraz podwozie. Dodatkowe wyposażenie pompy do betonu zależy od zaawansowania technologicznego oraz producenta maszyny, niemniej większość sprzętów funkcjonuje w podobny sposób. Do kosza zasypowego wsypuje się mieszankę betonową, która dzięki mieszadłom jest dostarczana do zaworu zasuwy zwrotnej. Następnie przez układ roboczy i przy pomocy napędu pompa zasysa beton do wnętrza tłoków roboczych. W tym samym czasie cylindry hydrauliczne kierują mieszankę do rurociągu, który jest zwykle wyłożony na wysięgniku. W ten sposób bez wysiłku pracowników beton transportuje się na określone wysokości.

Od czego zależy wydajność pompy do betonu?

Przed podjęciem decyzji o zakupie pompy do betonu warto się zastanowić, jakie zadania będzie realizowała maszyna. Znając jej przyszłe przeznaczenie, łatwiej wybrać pompę o odpowiedniej wydajności, która sprawdzi się w konkretnych warunkach. Wydajność urządzenia określa się poprzez ilość mieszanki betonowej, jaką może dostarczyć pompa w ciągu godziny. Parametr ten wyraża się w m3/h. Na efektywność pracy maszyny wpływa też maksymalne ciśnienie pompy, które przekłada się na tempo transportowania betonu. Nie mniej ważna jest też długość wysięgnika, który umożliwia pompowanie mieszanki na określone wysokości. Ponadto kluczową rolę odgrywa zatrudnienie specjalisty, który posiada odpowiednią wiedzę w zakresie obsługi maszyny i wie, jak operować układami, by zapewnić największą efektywność pracy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu