Rodzaje i zasady działania pomp do betonu

Beton to materiał powszechnie wykorzystywany w budownictwie, ze względu na swoją niezwykłą wytrzymałość na wszelkie warunki atmosferyczne. Znany jest już od czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie i Grecy używali go do wznoszenia swoich budowli. Był mieszanką kamieni, cementu, piasku i wody w odpowiednich proporcjach. Jednym z najwspanialszych przykładów wykorzystania betonu przez starożytnych jest kopuła Pantenonu. Średniowiecze odeszło od betonu na rzecz coraz popularniejszej cegły. W XIX wieku, kiedy wynaleziono cement portlandzki, powróciliśmy do stosowania betonu na wielką skalę. Podczas wznoszenia konstrukcji często zachodzi potrzeba przekazu betonu na odległość, czasem na spore wysokości. W Starożytności radzono z tym sobie za pomocą pojemników z mechanizmem linowym na wielokrążkach, dziś na szczęście mamy do wyboru różne pompy do betonu, które ułatwiają pracę na budowie. Pompy do betonu potrzebne są wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podjechania gruszką z betonem do miejsca wylewania, kiedy wylewka jest na wysokości, kiedy prace są długotrwałe i wymagają ciągłego mieszania betonu lub gdy układ pomieszczeń jest tak skomplikowany, że dostęp do nich może mieć jedynie wąż pompy.

Wyróżniamy kilka rodzajów pomp do betonu:

  • Pompy stacjonarne – najczęściej mają formę przyczep osadzonych na kołach. Są kompaktowe i łatwe do przenoszenia. Najpopularniejsze są pompy z wbudowanym w nie sterowaniem lub z pilotem przyczepionym do nich na kablu.
  • Pompy gąsienicowe – wielkościowo i wydajnościowo zbliżone do pomp stacjonarnych, natomiast elementem, który je wyróżnia jest obecność własnego napędu i gąsienic, co pozwala na przemieszczenie urządzenia bez konieczności podczepiania go do samochodu. Idealne rozwiązanie do robót w trudno dostępnym terenie.
  • Samochody z pompami i pompogruszki – takie pojazdy oferują możliwość podawania betonu z góry, np. przy budowie wielokondygnacyjnego budynku. Jeśli są wyposażone w gruszkę mieszającą stale beton, nazywamy je pompogruszkami. Maksymalny zasięg takich pomp to około 100 m.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu